Page No 102:
Question 5:
During an experiment, a signal from a spaceship reached the ground station in five minutes. What was the distance of the spaceship from the ground station? The signal travels at the speed of light, that is, 3 × 108 m s−1.
Time taken by the signal to reach the ground station from the spaceship
= 5 min = 5 × 60 = 300 s
Speed of the signal = 3 × 108 m/s
![]()
∴Distance travelled = Speed × Time taken = 3 × 108 × 300 = 9 × 1010 m
Hence, the distance of the spaceship from the ground station is 9 × 1010 m.