Question 5
What is the magnitude of magnetic force per unit length on a wire carrying a current of 8 A and making an angle of 30º with the direction of a uniform magnetic field of 0.15 T?
Current in the wire, I = 8 A
The magnitude of the uniform magnetic field, B = 0.15 T
Angle between the wire and magnetic field, θ = 30°.
Magnetic force per unit length on the wire is given as:
\( f = BIl sinθ \)
= 0.15 x 8 x 1 x sin30°
= 0.6 N m-1
Hence, the magnetic force per unit length on the wire is 0.6 N m-1.