Question 20
The equilibrium constant for a reaction is 10. What will be the value of ΔG0 ? R = 8.314 JK–1 mol–1, T = 300 K.
From the expression, ΔG0 = -2.303 RTlogKeq
ΔG0 for the reaction,
= (2.303) (8.314 JK-1mol-1) (300 K) log10
= -5744.14 Jmol-1
= -5.744 kJ mol-1